وهابیت سگ ولگرد آمریکا و عربستان در منطقه است/ همکاری مصر و ایران نزدیک است

13950108000208_PhotoAمدیر مرکز مطالعات سیاسی النور مصر با تاکید بر اینکه آمریکا با کمک عربستان جریان وهابیت را در منطقه عربی گسترش داد، گفت: زمان همکاری مصر و ایران در حل بحران سوریه نزدیک است.

«محمود جابر»، پژوهشگر و مدیر مرکز مطالعات سیاسی النور مصر در گفت‌وگو با خبرنگار خبرگزاری فارس در قاهره تاکید کرد: دست آمریکا و آلات اصلی آن همچون رژیم صهیونیستی در همه جنایات گروه‌های وهابی در منطقه آشکار است.

وی افزود: آمریکا از زمان خروج استعمار انگلیس از منطقه جای آن را پر کرده است و از آن زمان بر منابع انرژی منطقه سیطره یافته است.

جابر گفت: رژیم صهیونیستی تا آن زمان بر کرانه باختری و نوار غزه مسلط نشده بود اما آمریکا با به فرسایش کشیدن ارتش مصر در یمن بحران این کشور را با اشغال سینا و قبل از آن نوار غزه، کرانه باختری و بلندی‌های جولان خاتمه داد.

پژوهشگر مصری گفت: این بزرگ‌ترین ضربه‌ای بود که آمریکا به منطقه و اسلام وارد کرد و از طریق آن توانست قلاده سگ ولگرد جریان وهابیت را که مورد حمایت عربستان بود باز کند تا در کشورهای عربی یکی پس از دیگری پیش برود به گونه‌ای که افراط گرایی جای اسلام واقعی را گرفت.

جابر ادامه داد: آمریکا نظام مصر و دانشگاه الازهر را که نماد صلح و تسامح و مبارزه با صهیونیسم است ترور کرد تا بتواند منطقه عربی را در راستای خدمت به رژیم صهیونیستی تحت سلطه خود بگیرد به گونه‌ای که تا امضای توافق کمپ دیوید بین قاهره و تل آویو پیش رفت .

وی افزود: با امضای این توافقنامه عربستان توانست رهبری منطقه را برعهده بگیرد، به گونه‌ای که مصر را از گردونه عربی خارج کرده و سوریه را بین فشار صهیونیست‌ها در جولان و جریان البعث در شرق این کشور قرار دادند و همچنین رژیم صهیونیستی در سایه سکوت اعراب توانست خود را به اولین پایتخت عربی یعنی بیروت برساند، بخصوص که در بحبوحه جنگ ایران و عراق، اعراب با حمایت از عراق از اسرائیل غافل شدند و این آغاز دومین فاجعه بود.

وی افزود: فاجعه نخست زمانی بود که جوانان عربی به جنگ علیه اتحاد جماهیر شوروی در افغانستان فراخوانده شدند با وجود اینکه فلسطین در معرض حملات صهیونیست‌ها بود، کما اینکه در رسانه‌ها به جای اینکه سخن از استقلال، آزادسازی و مقابله با دشمن صهیونیستی باشد، ادعای دروغ شیعه از یهود خطرناک‌‍تر است، گسترش یافته بود.

پژوهشگر مصری گفت: نظام دمشق از سال ۱۹۴۸ تاکنون دژ مستحکم مقاومت در برابر رژیم صهیونیستی بوده است و اگر حمایت‌های روسیه، ایران و حزب الله نبود، سوریه سقوط کرده بود.

وی تاکید کرد: بی شک تصمیم اخیر اتحادیه عرب در رد فدرالی شدن سوریه نتیجه تلاش مقامات مصری بود که تمامیت ارضی سوریه را مساله بسیار مهم و ماندن بشار اسد را ضامن حفظ سوریه و منطقه از نابودی می‌دانند.

جابر گفت: امروز همکاری با سوریه در مبارزه با تروریسم ضرورتی جدی است و به اعتقاد من همپیمانی مصر با ایران برای حل بحران سوریه بسیار نزدیک است.

 

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*