انتقادات تند دی‌میستورا از کارشکنی‌های عربستان در مسیر مذاکرات سوریه

13930814000682_PhotoAنماینده سازمان ملل در امور سوریه اخیرا در نشستی غیرعلنی در شورای امنیت، به شدت از کارشکنی‌های عربستان سعودی در روند مذاکرات سوریه انتقاد کرده است.

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس، استفان دی‌میستورا نماینده سازمان ملل در امور سوریه اخیرا در اظهاراتی کم‌سابقه به انتقاد از مانع‌تراشی عربستان در مسیر آغاز مذاکرات صلح سوریه پرداخته است.

نشریه «فارین پالیسی» که می‌گوید به متن صحبت‌های دی میستورا دست یافته، نوشته است که وی این اظهارات را در نشست روز ۱۸ ژانویه (۲۸ دی) غیرعلنی شورای امنیت سازمان ملل مطرح کرده و گفته است که ریاض با تلاش برای تعیین تکلیف برای معارضین سوری و اینکه چه گروه‌هایی باید در هیئت نهایی شرکت داشته باشند، تلاش‌های وی برای برگزاری مذاکرات سوری-سوری را با مانع مواجه کرده است. 

اظهارات دی‌میستورا اندکی پس از آن بیان شده است که گروه موسوم به «کمیته عالی مذاکرات» که توسط عربستان شکل گرفته و از چند گروه معارض سوری تشکیل شده، درخواست نماینده سازمان ملل برای حضور دیگر گروه‌های معارض در هیئت مذاکره‌کننده را رد کرد. 

نماینده سازمان ملل در این نشست گلایه کرده است که معارضین تحت حمایت عربستان و «حامیان‌ها آن‌ها اصرار دارند که آن‌ها تنها هیئت معارضین هستند.» 

هرچند دی‌میستورا نامی از عربستان نبرده، اما ریاض اصلی‌ترین حامی این گروه از معارضین هستند. قطر، ترکیه و فرانسه نیز از این هیئت حمایت می‌کنند. 

نماینده سازمان ملل در این نشست که روز دوشنبه پشت درهای بسته برگزار شد، گفته است: «واقعیت این است که طرف‌ها بر روی مواضع خود و یک بازی حاصل جمع صفر پافشاری می‌کنند. طرف‌ها نه فقط بر روی اصل مسئله اختلاف نظر دارند، بلکه آنچه مایه نگرانی است، این است که آن‌ها حتی توان یا حق سازمان ملل برای اثرگذاری بر روند نهایی کردن فهرست معارضین را هم زیر سوال می‌برند.»

دی‌میستورا همچنین در بخش دیگری از اظهاراتش بار دیگر به صورت غیرمستقیم به ریاض تاخته و گفته است که تا وقتی همه طرف‌ها با لیست هیئت معارضین موافق نباشند، وی از این گروه‌ها دعوت نخواهد کرد. گروه تروریستی احرار الشام که رسما با القاعده بیعت کرده، یکی از گروه‌هایی است که عربستان تلاش می‌کند نام آن را وارد لیست کند، اما روسیه، ایران و بسیاری از کشورها با این اقدام مخالف هستند. 

هرچند اعضای شورای امنیت در نشست غیرعلنی از اظهارات دی‌میستورا اعلام حمایت کرده‌اند، اما گفته‌اند که بعید است بیانیه‌ای عمومی در حمایت از وی صادر کنند. 

جان کری وزیر خارجه آمریکا که پیش از این گفته بود هیئت معارضین باید بسیار فراگیر باشد، قرار است روز شنبه برای صحبت با مقامات سعودی راهی ریاض شود. با وجود انتقادات دی‌میستورا، جان کربی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا روز سه‌شنبه بار دیگر بر نقش «هیئت عالی مذاکرات» تأکید و اعلام کرد که هیئت نهایی معارضین باید از دل این گروه خارج شود. 

ریاض حجاب نخست‌وزیر اسبق سوریه که حالا ریاست هیئت عالی را بر عهده دارد نیز روز چهارشنبه با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد که اگر گروه‌های دیگری به معارضین اضافه شوند، این هیئت از مذاکرات سوریه کنار می‌کشد. 

دیپلمات‌های شورای امنیت به فارین پالیسی گفته‌اند که هدف از اظهارات دی‌میستورا متقاعد کردن آمریکا به اعمال فشار بیشتر به عربستان برای پذیرش گستره بیشتری از معارضین بوده است.

دی‌میستورا در نشست روز دوشنبه گفته است که در صورتی که همه طرف‌ها در نشست سوریه بر سر لیست نهایی معارضین به تفاهم نرسند، وی برای هیچ گروهی دعوتنامه نخواهد فرستاد. 

 

 

جوابی بنویسید

ایمیل شما نشر نخواهد شدخانه های ضروری نشانه گذاری شده است. *

*